frgbdeplitau

R&R ICE CREAM OGŁASZA KUPNO ODDZIAŁU FIRMY NESTLÉ PRODUKUJĄCEGO LODY W RPA

12 marca 2015

Spółka R&R Ice Cream plc („R&R”), należąca do funduszy zarządzanych przez PAI Partners SAS („PAI”), ogłosiła dziś kupno oddziału firmy Nestlé wytwarzającego lody w RPA. Warunki transakcji nie zostały ujawnione, ale podlegają one aprobacie Komisji ds. Konkurencji RPA.

 

Zawarte porozumienie umocni reputację R&R jako globalnego potentata w branży lodziarskiej, który jeszcze w maju 2014 r. przejął australijską spółkę Peters Food Group („Peters”). R&R to trzeci największy producent lodów na świecie. Atrakcyjny asortyment spółki obejmuje produkty marek znanych jak i własnych, a roczna wartość sprzedaży spółki sięga 1 miliarda euro.

 

Oddział Nestlé w RPA może również pochwalić się bogatym asortymentem, obejmującym tak znane marki, jak: Dairymaid, Country Fresh, Eskimo Pie i King Cone, a także Rolo i KitKat. Oddział posiada nowoczesny zakład produkcyjny, wyposażony w 9 linii produkcyjnych w Clayville (Johannesburg) i zatrudnia około 200 pracowników na pełen etat. Posiada także 22.000 zamrażarek, a obsługuje go sieć 14 dystrybutorów w RPA i regionie subsaharyjskim.

 

Sektor lodziarski w RPA od dłuższego czasu dobrze się rozwija, a prognozy na przyszłość są optymistyczne. W 2013 r. był wart około 2,1 miliarda randów (160 milionów euro), z udziałem 50/50 jeśli chodzi o lody impulsowe i familijne.

 

Obecny zespół zarządzający oddziałem Nestlé w RPA pozostanie u steru, rozwijając działalność firmy lokalnie oraz w ramach globalnej strategii R&R.

 

Ibrahim Najafi, Prezes R&R: „Ta transakcja będzie krokiem milowym na naszej drodze do stania się jednym z globalnych liderów branży lodziarskiej. Nasza firma od niemal 15 lat współpracowała z Nestlé w Wielkiej Brytanii. Nasze relacje tylko się pogłębiły, kiedy kupiliśmy australijską firmę Peters, która również była kiedyś spółką Nestlé. Obecnie z radością oczekujemy na rozpoczęcie współpracy w Afryce Południowej.

 

„Wierzymy też, że konsumpcja lodów w Afryce będzie wciąż rosła, jednocześnie z poprawiającą się zamożnością miejscowych konsumentów. Uważamy, że ta transakcja stanie się narzędziem, które skutecznie umożliwi nam rozwój sprzedaży w całej Afryce.”

 

Colm O’Sullivan, jeden z partnerów PAI Partners: „R&R rośnie w siłę i cieszymy się, że tak bardzo rozwinęła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Afrykański rynek lodów stanowi dla R&R łakomy kąsek z perspektywy rozwoju długoterminowego. Cieszymy się na współpracę z zespołem Nestlé Ice Cream w RPA.”

 

Kontakt z mediami:

R&R Ice Cream

RGPR

Richard Graham

T: +44 1765 640736/+44 7721 526483

Email: richard.graham@rgpr.co.uk

 

Nestlé South Africa

Motshidisi Mokwena

Rzecznik Nestlé South Africa

T: +27 11 514 6312/ +27 82 4688752

Email: Motshidisi.Mokwena@za.nestle.com

 

PAI Partners

Greenbrook Communications

Andrew Honnor / Matthieu Roussellier

T: +44 207 952 2000

 

Uwagi dla wydawców

 

R&R Ice Cream

R&R Ice Cream – nazwa oryginalna Richmond Ice Cream – spółka założona w North Yorkshire w 1985 roku jako producent marki własnej lodów. W 1998 r. firma połączyła się z Treats Group plc – producentom lodów na patyku z Leeds. Następne ważne momenty to przejęcie działu lodziarskiego ABF w 2000 r. i Nestlé Ice Cream w Wielkiej Brytanii 2001 r. Kupno Nestlé umożliwiło spółce produkcję, dystrybucję i sprzedaż tak rozpoznawalnych marek jak Fab, Smarties, Rolo i Rowntrees Fruit Pastilles.

 

W 2006 r. Richmond połączył się z niemieckim producentów lodów Roncadin GmbH. Nowopowstały podmiot przyjął nazwę R&R Ice Cream. Program rozwoju nabrał impetu przez dołączenie do asortymentu marki Kelly’s of Cornwall w 2008 r., a także włączenie do koncernu francuskiej spółki Rolland w 2010 r. Kolejnymi krokami było kupno spółki Pilpa we Francji, niemieckiej firmy lodziarskiej Durigon i największego włoskiego producenta marki własnej lodów – spółki Eskigel. Ponadto R&R przejął YooMoo, największego producenta mrożonych jogurtów w Wielkiej Brytanii, a także spółkę Fredericks Dairies. Jednym z ostatnich nabytków firmy (maj 2014 r.) było Peters Food Group, jedna z najstarszych australijskich spółek działających w sektorze konsumenckim. W połowie 2013 r. grupa R&R sama została przejęta przez PAI.

 

Spółka R&R jest trzecim największym producentem lodów na świecie. Jej szeroki asortyment obejmuje produkty markowe, np. Nestlé, Mondelez, Disney, Del Monte, YooMoo i Kelly’s of Cornwall, oraz wiele produktów sprzedawanych jako marki własne. Spółka posiada 10 zakładów produkcyjnych w Wlk. Brytanii i innych krajach europejskich oraz w Australii. Grupa zatrudnia przeszło 4000 pracowników.

 

Doradcą finansowym obsługującym nabycie południowoafrykańskiego oddziału Nestlé była firma Rothschild

 

PAI Partners

PAI to jeden z wiodących europejskich spółek typu private equity z biurami w Paryżu, Londynie, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Monachium i Sztokholmie. PAI zarządza dedykowanymi funduszami zajmującymi się transakcjami wykupu o wartości 7,9 miliardów euro. Od 1994 r. PAI zrealizowało 54 transakcje LBO o wartości 38 miliardów euro, w 10 krajach Europy. Cechami wyróżniającymi PAI są: branżowe podejście do struktury właścicielskiej oraz organizacja działań podzielona na sektory. PAI zapewnia firmom w swoim portfolio wsparcie finansowe i strategiczne, którego potrzebują, aby się rozwijać i intensyfikować tworzenie strategicznych wartości.

Więcej informacji o PAI dostępnych jest na stronie: www.paipartners.com

 

Stwierdzenia odnoszące się do przyszłości

Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia odnoszące się do przyszłości, obarczone pewnym ryzykiem i niepewnością. Nie gwarantujemy w żaden sposób, że takie stwierdzenia okażą się trafne. Rzeczywiste rezultaty i przyszłe wydarzenia mogą być całkowicie inne niż te, które zostały tu opisane. Stwierdzenia odnoszące się do przyszłości można poznać po tym, że występują w nich takie wyrażenia, jak „wierzyć, że”, „oczekiwać”, „przewidywać”, „zakładać”, „planować”, „zamierzać”, coś się stanie”, „coś powinno się stać”, „szacować”, „wystąpi ryzyko” i zbliżone, lub ich zaprzeczenia. Podstawą tego typu stwierdzeń są obecne poglądy i założenia zarządu. Są one obarczone niemożliwymi do przewidzenia ryzkiem i niepewnością. Co więcej, omawiane przejęcie może nie zostać terminowo sfinalizowane, lub może wcale nie dojść do skutku, z bardzo wielu powodów.

R&R nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w zakresie aktualizowania informacji odnoszących się do przyszłości, które zostały zamieszczone w niniejszym dokumencie.